Jeżeli nie stosujesz się do zaleceń i Twoje glikemie są poza wymaganym zakresem, to dziecku zagrażają:
U kobiet stosujących się do zaleceń te powikłania nie występują.
Nie, ale jeśli zalecenia dotyczące prawidłowego postępowania w przebiegu cukrzycy ciążowej nie będą przez Ciebie przestrzegane, to Twoje dziecko będzie mieć większe predyspozycje do rozwoju nadwagi i zespołu metabolicznego (nadmierna masa ciała, nadciśnienie tętnicze, nietolerancja glukozy, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi).
Jeżeli cukrzyca została zdiagnozowana przed 24 tygodniem ciąży, a w szczególności w pierwszym trymestrze, to istnieje możliwość, że jest to cukrzyca typu 1 lub typu 2.
Bywa tak, że cukrzyca ujawnia się po raz pierwszy w ciąży lub wcześniej, ale nie była zdiagnozowana. W takiej sytuacji może okazać się, że po urodzeniu dziecka nadal będziesz chorować na cukrzycę. Fakt wystąpienia cukrzycy ciążowej świadczy o tym, że istnieje ryzyko cukrzycy typu 2 u matki w latach późniejszych, ale nie zaraz po porodzie. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta w celu utrzymania należnej masy ciała istotnie zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
Nie, w większości przypadków (ponad 90%) insulinoterapię przerywa się od razu po porodzie lub stopniowo w ciągu kilku dni, w zależności od dawki insuliny.
Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej w następnej ciąży wynosi 30–84%. Przebycie cukrzycy ciążowej nie stanowi przeciwwskazania do posiadania kolejnego potomstwa.
Przy stwierdzeniu kolejnej ciąży należy jak najszybciej wykonać test obciążenia glukozą 75 g.
Źródła:
Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2021. Diabetologia Praktyczna 2021. tom 7, nr 1.
Opracowanie powstało i jest spójne z elementem programu edukacyjnego „Słodkie Mamy”: Książeczka samokontroli dla kobiet z cukrzycą ciążową. Autorzy opracowania: dr n. med. Barbara Katra, Klinika Chorób Metabolicznych Szpital Uniwersytecki w Krakowie; prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki, Katedra i Klinika Chorob Metabolicznych, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum; prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska Klinika Położnictwa i Chorób Kobiecych, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
Ascensia, logo Ascensia Diabetes Care, Contour, MICROLET, Glucofacts, No Coding logo i Second Chance są znakami towarowymi i / lub zastrzeżonymi znakami towarowymi Ascensia Diabetes Care Holdings AG.
Apple i logo Apple są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w USA i innych krajach. App Store jest znakiem usługowym Apple Inc. Google Play i logo Google Play są znakami towarowymi firmy Google Inc. Znak słowny Bluetooth® i logo są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Bluetooth SIG, Inc., a używane są przez Ascensia Diabetes Care na podstawie licencji. Wszystkie inne znaki towarowe są własnością ich właścicieli.