Usłyszałam ostatnio: „Życie z cukrzycą stało się bardzo skomplikowane, ponieważ kiedyś wystarczyły zwykły glukometr i strzykawka z insuliną, a teraz poleca się diabetykom używać nowych urządzeń, systemów ciągłego monitorowania glukozy, aplikacji i glukometrów z wieloma różnymi opcjami”.
To prawda, że tzw. cukrzycowe technologie weszły na dość wysoki poziom i mogą przyprawiać o zawrót głowy. Jednak warto oswoić się z nimi, ponieważ finalnie używanie ich znacznie ułatwia codzienność z cukrzycą. Jak przekonać się do nowości na półkach z akcesoriami dla diabetyków i pokonać strach przed tymi technologiami?
Lekarz sugeruje, że czas używać zupełnie nieznanego sprzętu? Jesteś przerażony, nie masz ochoty zmieniać swoich przyzwyczajeń, „bo przecież to, co było do tej pory, sprawdzało się”. Rozumiem doskonale ten strach przed nowym i niechęć. Kiedyś też tak miałam. Kiedyś!
Dzisiaj jestem wielką fanką nowych gadżetów i rozwiązań dla diabetyków, z których korzystam, bo dzięki nim nie muszę już np. sprawdzać co chwilę poziomu glukozy. Gdy pojawią się anomalie, system CGM mnie o tym powiadomi. Lubię też to, że dzięki aplikacji w telefonie mogę szacować ilości węglowodanów na podstawie zdjęcia jedzenia, albo moment, gdy glukometr przypomina mi o pomiarze glikemii. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego! To co, zaczynamy?
CONTOUR®PLUS ELITE to według mnie absolutne must have dla wszystkich diabetyków, ale jeśli chcesz go używać i rzeczywiście korzystać ze wszystkich jego możliwości, poświęć nieco czasu na oswojenie się z tym urządzeniem. Zacznij od przeczytania instrukcji obsługi, testując po kolei każdą z opisanych funkcji. Pamiętaj, że nie musisz wiedzieć i umieć wszystkiego od razu. Czasem łatwiej uczyć się fragmentami. Jeśli czegoś nie zapamiętasz albo nie zrozumiesz, zawsze możesz zacząć od nowa. Pewnie teraz pomyślisz: „Przecież każdy diabetyk potrafi uruchomić glukometr bez instrukcji”. To prawda, ale okazuje się, że instrukcja jest tutaj kopalnią wiedzy, jeśli chodzi o funkcje. Sama o wielu nawet bym nie pomyślała, że istnieją. Kiedy zobaczyłam CONTOUR®PLUS ELITE po raz pierwszy, uznałam, że będzie lepszy dla mojej mamy, bo ma duży wyświetlacz. Jednak, gdy przeczytałam instrukcję i odkryłam, że glukometr łączy się z telefonem i aplikacją przez bluetooth, oznacza wyniki kolorem na urządzeniu dzięki funkcji smart light i przechowuje do 800 pomiarów w pamięci, byłam bardzo miło zaskoczona. A po chwili też zachwycona, gdy odkryłam funkcję pomiaru drugiej szansy, czyli możliwość dodania kropli krwi w ciągu 60 sekund na pasek testowy, który już jest włożony do glukometru! Wystarczyło tylko kilka dni, żebym dosłownie pokochała to urządzenie. Doceniam w nim wszystko, a już najbardziej dodatkowe funkcje, jak oznaczenie pomiaru związanego z posiłkiem lub nie czy automatyczne przypomnienia glukometru o pomiarze 2 godziny po jedzeniu. To ogromny luksus, ponieważ sama nie muszę już o tym pamiętać.
Mam kolejną dobrą wiadomość – nie trzeba już robić papierowych zapisków glikemii, własnoręcznie tworzyć tabelki do wpisywania wyników i uwag. Dzięki dedykowanym aplikacjom możesz korzystać z automatycznych dzienniczków pomiarów w telefonie. Coraz więcej nowych glukometrów ma też opcję połączenia ze smartfonem, tak by do wyników dotyczących glikemii dodać sporo innych ważnych informacji. Moją ulubioną diabetologiczną aplikacją jest aplikacja CONTOUR®DIABETES, z którą sparowane są moje glukometry z rodziny Contour (wspomniany już CONTOUR®PLUS ELITE też to potrafi). Samo połączenie urządzenia z telefonem jest bardzo proste. Na telefonie wyświetla się przewodnik, który krok po kroku wyjaśnia, jak dodać glukometr do aplikacji. Następnie można wykonać pierwszy pomiar. Naukę obsługi aplikacji polecam zacząć od sprawdzania glikemii i dodawania informacji w telefonie. Na początek oznaczanie posiłku. Im sprawniej to idzie, tym możesz dodawać więcej informacji, które są ważne dla ciebie. Aplikacja pozwala również tworzyć własne notatki, np. jeśli sprawdzasz poziom, bo źle się czujesz, przesadziłaś z jedzeniem itp. Możesz „dopisywać” informacje o lekach, o aktywności fizycznej, dodać zdjęcie czy lokalizację. Już po kilku dniach używania tej funkcji byłam nią oczarowana.
Kolejnym krokiem w zaprzyjaźnieniu się z aplikacją, który radzę wykonać, jest poznawanie takich funkcji jak „Moje schematy” czy „Moje przypomnienia”. Wspólnie z lekarzem wypełnijcie zakładkę „Moja opieka”. Jeśli nie będziesz pewien, jakie są twoje wartości docelowe, będziesz chciał sprawdzić historię wartości HbA1C, informacje o wizytach, właśnie w tej zakładce odnajdziesz to, czego szukasz.
CONTOUR®PLUS ELITE współpracujący z tą aplikacją jest moim ulubionym urządzeniem jeszcze z jednego powodu – chodzi o platformę GlucoContro.online, na której można udostępniać wyniki diabetologowi. I to w bardzo prosty sposób: wystarczy poprosić lekarza o zaproszenie do platformy i wprowadzić dane do konta z aplikacji CONTOUR®DIABETES. Od tej chwili wszystkie wykonane pomiary pojawiają się także na platformie. Już nie musisz tworzyć samodzielnie zapisów glikemii, a Twój lekarz może obserwować, analizować, generować raporty. Nie tylko oszczędzacie czas na wizycie, ale przede wszystkim Ty czujesz się bezpieczniej, pewniej, a Twoje życie z chorobą staje się wygodniejsze.
A teraz sprzęt, który chyba najbardziej zmienia życie osób z cukrzycą. Znasz system ciągłego monitorowania glukozy? Wydaje ci się, że to skomplikowany mechanizm, który wymaga zaangażowania od użytkownika, bo trzeba skanować, zmieniać co tydzień, uważać, żeby nie zerwać urządzenia, a alarmy będą bardziej przeszkadzać w pracy, niż pomagać? W takim razie polecam ci system System Ciągłego Monitorowania Glukozy Eversense® E3, który działa do 180 dni na tym samym sensorze. Eversense E3 składa się z nowoczesnego maleńkiego sensora, wprowadzanego płytko pod skórę na ramieniu i inteligentnego transmitera zakładanego na specjalny hipoalergiczny plaster nad miejscem, gdzie znajduje się sensor. System ten wykonuje pomiary glukozy co 5 minut i wysyła informacje na telefon komórkowy oraz na zegarek Apple Watch. Nie musisz martwić się o zerwanie sensora, bo jest on bezpieczny pod skórą, a jeśli spadnie transmiter, po prostu nałożysz go raz jeszcze. Nowy system E3 jest jeszcze bardziej precyzyjny i wymaga zwykle mniejszej liczby kalibracji niż jego poprzednik. Dobrą wiadomością jest również to, że z systemem Eversense możemy pływać. Z naklejonym transmiterem można wejść do basenu, wziąć prysznic czy się wykąpać. Można go jednak również w każdej chwili zdjąć schować do kieszeni i założyć ponownie, gdy tego potrzebujemy*1 . Dodatkowo Eversense ma wyjątkową funkcję alarmów wibracyjnych, która powiadamia Ciebie wibracjami odczuwanymi na skórze o wzroście lub spadku glukozy , nawet jeśli Twój telefon nie znajduje się w pobliżu.
Dlaczego polecam korzystanie z systemu CGM? Choćby dlatego, że oferuje pomiary co 5 minut, których nie jesteśmy w stanie wykonywać, używając glukometru. Te systemy pokazują nam trendy glukozy tak jak Eversense, który może ostrzegać przed hiper- i hipoglikemią, kiedy poziom spada lub rośnie. Do tego dzięki aplikacji Eversense NOW aż 5 osób może mieć podgląd w nasze wyniki w czasie rzeczywistym. To świetne rozwiązanie dla martwiących się partnerów czy zatroskanych członków rodziny
I na koniec powiem jeszcze jedną ważną rzecz. Tzw. cukrzycowe technologie mają nam pomagać i sprawiać, by nasze życie było łatwiejsze. Jeśli czujesz, że rozwiązanie, które ci zaproponowano, nie sprawdza się, jeśli kosztuje cię to więcej stresu, niż daje wsparcia, nie zmuszaj się. To tobie ma żyć się łatwiej. Zawsze powtarzam, że technologie mają dostosowywać się do naszego życia, a nie my do technologii. Najważniejsze, by mieć otwartą głowę i nie bać się próbować.
Adrianna Maciejczyk
1 *Po zdjęciu transmitera dane o stężeniu glukozy nie są generowane