• spożywaj trzy podstawowe posiłki dziennie, a jeszcze zdrowsze jest włączenie do rytmu posiłków drugiego śniadania i podwieczorku. Regularne spożywanie posiłków zapewnia stały dopływ glukozy do organizmu i zabezpiecza przed nagłym głodem.
• im bardziej różnorodna dieta, tym więcej substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych zostaje dostarczonych do organizmu.
Unikaj nadmiernych ilości tłuszczu pochodzenia zwierzęcego i cholesterolu
• zamień tłuste mięsa i wędliny na chude lub ryby morskie, smalec i masło zastąp olejami roślinnymi lub margarynami, które zawierają sterole roślinne, a śmietanę zamień na jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu.
• to bardzo dobre źródło licznych witamin i składników mineralnych.
• pomaga ona usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, przyczynia się do utrzymania stałej temperatury ciała, transportuje składniki odżywcze do komórek naszego ciała oraz wspomaga proces wchłaniania substancji odżywczych. Pamiętaj, aby pić wodę małymi porcjami. Picie wody w dużych ilościach może wypłukiwać sole mineralne z organizmu.
Uwaga! Uczucie pragnienia to sygnał świadczący o częściowym odwodnieniu.
• sód zawarty w soli jest niezbędny dla organizmu, lecz spożywany w nadmiarze może się przyczyniać do nadciśnienia tętniczego. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g dziennie, czyli jednej płaskiej łyżeczki.
• alkohol spożywany w nadmiarze negatywnie wpływa na zdrowie.
a. Zachowuj właściwe proporcje;
b. Zadbaj o produkty i potrawy dobrej jakości.
W trakcie obfitego posiłku zdrowa trzustka wydziela dużą ilość insuliny. Twoja trzustka jest jednak chora i stąd narastanie poziomu cukru. Żeby wspomóc trzustkę, diabetycy przyjmują leki doustne, a niektórzy dodatkowo podają sobie insulinę. Leki te jednak nie są w stanie poradzić sobie z bardzo dużą ilością posiłku spożytego naraz. Co gorsza, ilość insuliny w organizmie powoduje uczucie głodu i zaczynasz znowu jeść…
Koło się zamyka. Tyjesz... Jeśli będziesz spożywać regularnie pięć małych posiłków, to leki będą skuteczniej działać, będziesz mieć więcej energii, nie będziesz odczuwać głodu, schudniesz i Twoje cukry będą bliskie normy.
• Węglowodany
Brak jest wystarczających dowodów naukowych na ustalenie jednej, optymalnej ilości węglowodanów w diecie chorych na cukrzycę. Główne źródło węglowodanów powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe, zwłaszcza o niskim indeksie glikemicznym (< 55 IG).
Podstawowe ograniczenie powinno dotyczyć węglowodanów prostych takich jak glukoza, fruktoza, sacharoza, laktoza ( cukier zawarty min. w owocach, mleku, słodyczach). Ich spożycie, każdy diabetyk powinien ograniczyć do minimum. Ilość tzw. zdrowych węglowodanów powinna być dobrana indywidualnie w zależności od stanu zdrowia chorego i jego aktywności ruchowej.
• Tłuszcze
U większości pacjentów powinny zapewnić 25-40 % wartości energetycznej diety. Najlepiej spożywać tłuszcze roślinne i margaryny, które zawierają sterole roślinne.
• Białka
U większości pacjentów udział energii pochodzącej z białek w diecie powinien wynosić 15-20% (zalecenia PTD 2019).
Prawidłowa dieta powinna zawierać:
• witaminy
• składniki mineralne
• błonnik.
1. Uzyskanie i utrzymanie pożądanej masy ciała;
2. Utrzymanie optymalnego stężenia glukozy we krwi;
3. Osiągnięcie prawidłowych wartości lipidów (cholesterolu i trójglicerydów);
4. Optymalizacja ciśnienia tętniczego krwi.